»Dlje ko bomo čakali, bolj se bo primanjkljaj (v pokojninski blagajni) povečeval. Sprejemanje te reforme me nikakor ne osrečuje, vendar je nujno, čeprav bi jo raje opustil.«
»Ko smo se lotili tega, smo v šali rekli, polovica države bo jezna na nas, ali tisti, ki vplačujejo ali tisti, ki prejemajo.«
»Že v tem trenutku ne bi rekel, da je pokojninska blagajna nevzdržna. Razmerje med aktivnimi in upokojenimi je bilo pred desetimi leti 1,46, danes je 1,57. Transfer iz proračuna v pokojninsko blagajno je verjetno na najnižji ravni v zadnjih 12 letih – pustimo tisto v 90. letih. S tega vidika ne bi rekel, da je blagajna nevzdržna. V bistvu je v dobri kondiciji.«
»V pogajanjih smo skušali glede na pristojnost, ki nam je bila dana, imeti tudi odgovornost do vseh generacij.«
»V okviru pokojninske reforme pripravlja vlada kup ukrepov z dvema ciljema – kako zagotoviti čim višje pokojnine in na drugi strani kako zagotoviti vzdržen pokojninski sistem.«
»Če reformo na grobo ocenimo, je ta slaba. Veliko slabša skoraj že ne more biti.«
»V Konfederaciji sindikatov Slovenije Pergam smo odločitev v predsedstvu sprejeli soglasno.«
»Trenutno stanje v pokojninski blagajni je dobro. V zadnjih 10 letih se je stanje samo izboljševalo, črnoglede napovedi OECD-ja se niso uresničile in mislim, da smo si enotni, da kakšno posebno hitenje ni potrebno.«
»V vladnih izhodiščih za pokojninsko reformo je bila izražena želja, da gremo v izenačevanje prispevnih stopenj.«
»Leta 1990 je za eno pokojnino prispevalo v povprečju 2,3 aktivnega prebivalca, danes je to razmerje 1,55, leta 2013 je bilo celo 1,38. In glede na demografske podatke se to razmerje ne bo izboljševalo.«
»Ohranitev nepravične delitve prispevkov med delavci in delodajalci je ogromna zamujena priložnost za povečanje prispevkov v pokojninsko blagajno in za pravičnejšo delitev odgovornosti.«
Kliknite povezavo za prikaz izjav v želenem obdobju